TRENING EMS - Bluefit

Trening EMS

  • Minimum czasu i maksimum możliwości

 

  • 20 minut treningu EMS = 2-3 godziny treningu na siłowni

 

  • Pierwsze efekty zobaczysz już po 4-6 treningach !

EMS (Electrical muscle stimulation) to elektrostymulacja mięśni, która stosowana jest z powodzeniem w sporcie oraz fizjoterapii. EMS wykorzystywana jest przez NASA i amerykańską armię. Z treningów EMS korzystają piłkarze np. Realu Madryt oraz znani sportowcy, tacy jak bokserzy bracia Klitschko. Metoda ta jest najbardziej popularna w klubach fitness w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Tradycyjnie, w trakcie wykonywania ćwiczeń, nasz mózg wysyła impulsy do neuronów, czego efektem są skurcze mięśni. Dzięki EMS cały proces można przeprowadzić, zastępując pracę mózgu impulsami elektrycznymi wysyłanymi ze specjalnego urządzenia Miha Bodytec.

Taki impuls wywołuje kontrolowany skurcz mięśni z pominięciem części lub całego układu nerwowego odpowiedzialnego za skurcz podczas tradycyjnego treningu. Im więcej kontrolowanych skurczów, tym większe i silniejsze mięśnie. Pobudzane są nawet mięśnie znajdujące się w głębszych warstwach naszego ciała

KRYTERIA TRENING EMS KLASYCZNY TRENING SIŁOWY
WYMAGANY CZAS TRENINGU Tylko 20-30 minut Około 90 minut
OPTYMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ TRENINGÓW W TYGODNIU 2-3 razy w tygodniu 3-5 razy w tygodniu
WIDOCZNE REZULTATY Po 4-6 sesjach Po 15-20 sesjach
ILOŚĆ SPALONYCH KALORII PODCZAS TRENINGU Do 500 kcal podczas sesji treningowej Do 400 kcal
UTRATA WAGI I TKANKI TŁUSZCZOWEJ Do 3 razy szybciej Standardowo
REDUKCJA CELLUITU Tak Nie
TRENING SZKIELETU MIĘŚNIOWEGO Zawsze Tylko podczas niektórych ćwiczęń
PRZYROST MIĘŚNI GŁĘBOKICH Do 5 razy szybciej Standardowo
RYZYKO KONTUZJI Brak Wysokie
OBCIĄŻENIE STAWÓW Znikome Podwyższone
PRZYSPIESZENIE METABOLIZMU Tak Nie

 

MIHA BODYTEC

Sposób działania urządzenia miha bodytec jest rewolucyjny: Impulsy elektryczne stymulują jednocześnie agonistów i antagonistów oraz głęboko położone mięśnie. Dzięki temu można szybko i efektywnie trenować zarówno ukierunkowane grupy mięśni, jak i całe ciało. Efekty są widoczne i zauważalne w najkrótszym możliwym czasie. miha bodytec to aparat treningowy ogólnego zastosowania, przeznaczony do różnych obszarów zastosowań

Urządzenie miha bodytec produkowane jest w Niemczech i spełnia bardzo wysokie wymagania jakościowe. Wszystkie nasze programy oparte są na faktach naukowych i badaniach przeprowadzonych przez Sportowe Uniwersytety oraz ukierunkowane są na najwyższe możliwe korzyści dla klientów i największą łatwość obsługi.

 

ARTYKUŁ Z ONET.PL

Podłączają się do prądu i wylewają hektolitry potu

Od lat mają zastosowanie w sporcie i fizjoterapii. Teraz ćwiczenia na bazie elektrostymulacji mięśni dostępne są dla każdego ? i to w coraz większej liczbie polskich miast, w tym także we Wrocławiu. Osoby, które już dały podłączyć się do prądu mówią o niespotykanym dotąd wysiłku i jeszcze lepszych efektach, które można osiągnąć w krótkim czasie.

Treningi EMS polegające na elektrostymulacji mięśni w wielu krajach, jak choćby w Niemczech zdobyły już ogromną popularność. Jak działają półgodzinne ćwiczenia ? od kilku miesięcy wrocławianie mogą się o tym przekonać na własnej skórze.

Jak to działa?

– Podczas wykonywania ćwiczeń mózg wysyła impulsy, które docierając do neuronów wpływają na mięśnie i powodują ich skurcz. Dzięki EMS cały proces można przeprowadzić, zastępując pracę mózgu impulsami elektrycznymi wysyłanymi ze specjalnego urządzenia ? wyjaśnia Maciej Wolny, trener personalny, który prowadzi zajęcia na bazie elektrostymulacji mięśni.

W trakcie treningu jednocześnie pracuje aż osiem grup mięśni, przy czym dla każdej z nich można ustawić indywidualne nasilenie impulsów. Nasze postępy zapisywane są w pamięci maszyny, co staje się punktem wyjścia podczas kolejnego spotkania. Całym treningiem kieruje instruktor ? i to on dobiera odpowiednie ćwiczenia.

– W przeciwieństwie do standardowego treningu, EMS pobudza także mięśnie położone w głębszych warstwach ciała ? tzw. mięśnie głębokie „core muscles”, które pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, a które często zaniedbujemy. Istnieje bowiem bardzo mało możliwości pobudzenia ich podczas zwykłego treningu ? podkreśla Wolny. I dodaje, że mięśnie te odpowiadają m.in. za poprawną sylwetkę, płaski brzuch oraz stabilizację kręgosłupa.

Dodatkowo dzięki impulsom elektrycznym można maksymalnie skrócić trening i efektywnie wykorzystać każdą minutę. Sesja z reguły trwa nie dłużej niż 30 minut. W tym czasie można się naprawdę zmęczyć, bo półgodzinne ćwiczenia z EMS odpowiadają kilku godzinom spędzonym na siłowni.

Kto może ćwiczyć?

Jak przekonuje Maciej Wolny w ten sposób trenować może praktycznie każdy. Wyjątkiem są osoby, które mają problemy zdrowotne, między innymi cierpią na cukrzycę, mają wady serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężkie choroby neurologiczne oraz choroby układu oddechowego.

– Moimi klientami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety ? i to w różnym wieku. Dzięki możliwości regulowania intensywności impulsu oraz doboru odpowiednich ćwiczeń, trening można dostosować do każdego wieku czy poziomu sprawności fizycznej ? zaznacza Wolny.

Mnóstwo kabelków

Zanim zaczniemy ćwiczyć, musimy odpowiednio się ubrać. Pierwszym etapem jest włożenie wygodnego, dopasowanego stroju, który ma podnieść komfort ćwiczeń. Później przychodzi czas na założenie kamizelki oraz specjalnych pasków z elektrodami na nogi, ramiona i pośladki. Całość dzięki wbudowanym elektrodom, pozwala także stymulować mięśnie klatki piersiowej, brzucha oraz pleców.

– Każda sesję rozpoczynamy krótka rozgrzewką, żeby przygotować organizm do wysiłku i przyzwyczaić do wysyłanych impulsów ? tłumaczy Wolny. Już po kilkuminutowej rozgrzewce niektórzy mają dość, a to dopiero początek. Najgorsze przed nimi.

Trening główny trwa średnio 25 minut i polega na wykonywaniu różnorodnych ćwiczeń dopinających poszczególne partie mięśni. Można przy tym wykorzystywać różnego rodzaj przybory ? piłki, bosu, liny, hantelki oraz gryfy. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone.

Po skończeniu treningu, czeka nas 2-3 minutowy relaks. Chodzi przede wszystkim o to, żeby rozluźnić mięśnie.

Cierpią, ale wracają

– Osoby, które przychodzą na ćwiczenia po raz pierwszy ? męczą się niemiłosiernie. Ale chyba im się to podoba, skoro później wracają. Z każdą kolejną sesją jest coraz lepiej. Ta maszyna uzależnia ? mówi Wolny.

– Na pierwszy rzut oka, wygląda to dosyć dziwnie i przerażająco, ale jest to naprawdę świetny sposób na uzyskanie ładnej sylwetki i lepszej kondycji w krótkim czasie. Nawet koleżanki ostatnio skomplementowały moja sylwetkę. A jak już kobieta kobiecie prawi komplement, to coś musi być na rzeczy ? przekonuje Marysia Wołkowińska, która ćwiczy właśnie w ten sposób.

I dodaje ? zmęczyć się można strasznie, pot leje się po całym ciele, ale za to po treningu czas relaksu jest błogim stanem A z sali wychodzi się z pozytywną energią.

O pozytywnej energii wspomina tez Jakub Sionko, który na trening radzi zabrać ze sobą ręcznik, bo jak mówi na pewno się przyda. I to już po paru minutach.

– Strugi potu ciekną po skroniach. To dosyć specyficzne ćwiczenia. Mięśnie samoczynnie spinają się pod wpływem impulsu elektrycznego, a ciało wpada w delikatnie wibracje. Nie jest to nieprzyjemne uczucie, ale na pewno trzeba się z nim oswoić i przyzwyczaić do niego ? twierdzi Jakub Sionko.

I ciągnie dalej ? mimo że trenuje się bez obciążenia, to są takie momenty, że nie jest się w stanie podnieść rąk do góry albo zrobić kolejnej pompki. Po prostu zastygasz, chcesz wyprostować ręce a one stoją w miejscu. Zastanawialiśmy się nawet ze znajomymi czy od tego nie można się uzależnić.

Co nam daje taki trening?

To przede wszystkim oszczędność czasu. – Jako trener personalny zauważam, że mimo sporych chęci, wielu osobom zwyczajnie brakuje czasu na spędzenie w siłowni dwóch godzin. Dzięki EMS możemy skrócić trening do 30 minut intensywnego wysiłku ? przekonuje Maciej Wolny.

EMS umożliwia poprawę wyglądu całej sylwetki, zwiększa masę mięśniową i wytrzymałość, poprawia kondycję, powoduje szybsze spalanie tłuszczu i wpływa na redukcję cellulitu. Według niemieckich specjalistów trening EMS jest 40 proc. bardziej efektywny niż tradycyjny trening siłowy.

Ćwiczenia na bazie elektrostymulacji mięśni powinny być stosowane przynajmniej raz w tygodniu. – Pierwsze efekty widać już po trzech tygodniach. – Mam klientów, którzy ćwiczą tylko po to, żeby pozbyć się bóli kręgosłupa albo kolan ? i to im się udaje ? podkreśla Wolny.

Inaczej niż w siłowni

Poza oszczędnością czasu i pracą wszystkich mięśni ? trening EMS jest mniej kontuzjogenny. – Nie mamy dodatkowych obciążeń w postaci stukilogramowej sztangi, która bardzo mocno obciąża stawy. Ten sam ciężar możemy ustawić na maszynie ? choć tak naprawdę będziemy podnosić jedynie kilogramowy drążek. Dzięki temu odciążamy stawy i redukujemy możliwość kontuzji ? przekonuje.

Z treningu EMS od lat korzystają sportowcy ? między innymi najszybszy człowiek świata Usain Bolt oraz niemieccy piłkarze ? bądź co bądź mistrzowie świata. Co ciekawe, technologia elektrostymulacji mięśni wykorzystywana jest także przez NASA i armię USA. Same chęci do ćwiczeń jednak nie wystarczą, bo to wysiłek, który kosztuje też całkiem sporo pieniędzy. Cena jednej sesji oscyluje w granicach stu złotych.